دسترسی سریع

اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسعضویت در کانال تلگرامنسخه متنی
تأکید وزیر نفت بر ضرورت استقرار سامانه فرماندهی در حادثه پالایشگاه تهران

1400/3/20 پنجشنبه
ساعت 19:17 دقیقه روز چهارشنبه (1400/3/12) به دلیل نشتی و شکست بخشی از دیواره مخزن سقف شناور خارجی با سرویس عملیاتی Cold Slops و با ظرفیت 20 هزار بشکه در مجاورت تأسیسات واحد جداسازی پساب شرکت پالایش نفت تهران، مخزن در راستای عمودی و افقی دچار collapse و از هم گسیختگی می شود و در پی تخلیه محتویات مخزن، آتش سوزی وسیعی در محوطه ضایعات مواد نفتی به وقوع می پیوندد.
در ساعات اولیه وقوع حادثه، آقای مهندس زنگنه، وزیر نفت با حضور در پالایشگاه تهران ضمن بازدید میدانی از صحنه، در جلسه ای با مسئولین پالایشگاه تصریح کرد: مسئولیت آتش و حتی خاموش کردن آن با رئیس پالایشگاه هم نیست. این کار فرمانده صحنه است که از قبل آموزش دیده و برای این مواقع آماده شده است. من هم تابع فرمانده عملیات هستم. وی افزود: در این حوادث بدترین چیزی که فاجعه ایجاد می کند، اختلال مدیریتی است، یعنی همه یک بیسیم به د
ست می گیرند در حالی که همه باید از یک نفر اطاعت کنند که آن یک نفر هم، فرمانده صحنه است (جهت مشاهده فیلم، کلیک نمایید).
گفتنی است در جریان عملیات اطفاء، علاوه بر واحدهای آتش نشانی شرکت پالایش نفت تهران، تیم های شرکت پخش فرآورده های نفتی و خطوط لوله و مخابرات منطقه تهران نیز حضور داشتند. همچنین به دلیل وسعت حادثه و به دنبال فراخوان شرکت پالایش نفت تهران، سایر واحدهای امدادی، انتظامی و امنیتی شهر تهران از جمله سازمان آتش نشانی، اورژانس، شرکت آب و فاضلاب، ناجا، سپاه و بسیج در عملیات کنترل حادثه حضور چشمگیری داشتند.
نهایتاً آتش در ساعت 21:30 پنجشنبه (1400/3/13) به طور کامل اطفاء گردید. خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشته است. لازم به ذکر است شناسایی علل فنی وقوع این حادثه توسط تیمی متشکل از کارشناسان اداره کل HSE و پدافند غیر عامل وزارت نفت و مدیریت HSE شرکت ملی پالایش و پخش در دست بررسی است.

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد. استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768