سه‌شنبه 7 مرداد 1399

نکات قابل توجه در استفاده از قوانین و مقررات زیست محیطی

 هدف از ارائه قوانین و مقرارت زیست محیطی در زيرپرتابل اداره کل HSE و پدافند غیرعامل وزارت نفت عبارتند از:

 • انعکاس مقررات و افزایش آگاهی پرسنل صنعت نفت
 •  سهولت در دسترسی به مقررات
 •  تجمیع مقررات در یک وبسایت به صورت کامل و جامه
 • جلوگیری از تهیه اسناد کاغذی (به شکل کتاب و کتابچه) در راستای حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از کارهای مشابه و موازی در صنعت نفت.

به منظور سهولت استفاده همکاران، ضوابط در حوزه‌های تخصصی با بيشترين ارتباط موضوعي به شرح ذيل طبقه بندي شده است:

 • موضوعات عام و مشترک: قانون اساسی، سیاستهای کلی محیط زیست، قانون نفت و قوانین محیط زیستی.
 • ضوابط استقرار و ارزیابی اثرات محیط زیستی: مشتمل بر ضوابط مربوط به محل استقرار و ارزیابی اثرات محیط زیستی.
 • آلودگی آب: مدیریت منابع آب، استانداردهای کیفی منابع آب، استانداردهای تخلیه فاضلاب.
 • آلودگی خاک: حفاظت از کیفیت خاک و استانداردهای آن.
 • آلودگی هوا و صوت: کیفیت هوا و استانداردهای هوا و صوت.
 • آلودگی دریا: آلودگی‌ها و مقررات مرتبط با سکو، بندر و کشتی
 • مدیریت پسماند: حد تبدیل پسماند ویژه و عادی، ضوابط و روشهای مراحل مختلف مدیریت انواع پسماندها.
 • متفرقه: سایر مقررات مرتبط.

بررسی شمولیت ضابطه با شرایط واحد صنعتی: با توجه به زمان تاسیس واحدها و تاسیسات صنعت نفت و زمان تصویب و ابلاغ ضوابط، ممکن است مقررات مربوط به آن با سایر واحدها متفاوت باشد. بنابراین هنگام استفاده از ضوابط، باید نکاتی مانند محل احداث، فرآیند تولید یا نوع خدمات مورد انتظار از واحد، زمان احداث واحد در انطباق آن با زمان تصویب ضوابط، سیر تصویب ضوابط و تسلسل آن و ... مورد توجه قرار گرفته و ضوابط متناسب با واحد مورد نظر احصاء و مورد استفاده و استناد قرار گیرد.

نام‌گذاری فایل ها: نام فایلها به گونه‌ای انتخاب شده که نشان دهنده موضوع و مفاد ضابطه بوده و با شماره ردیفی که دارد نشان دهنده ترتیب زمانی تصویب ضوابط می‌باشد. در انتهای نام فایل سال تصویب ضابطه نیز ذکر شده است. همچنین در صورتی که برای یک ضابطه مصوب در یک تاریخ، دو فایل (نظیر اصل ضابطه و پیوستهای آن) وجود داشته باشد، هر دو ضابطه ارائه شده که از شماره ردیف فایلها قابل مشاهده است.

نحوه ارائه: کلیه ضوابط زیست محیطی مرتبط با صنعت نفت تا حد ممکن از مراجع رسمی و معتبر استخراج شده و پس از ویرایشهای شکلی، در قالب فرمت قوانين اداره کل HSE و پدافند غیرعامل وزارت نفت ارائه شده  است. همچنين در بخش انتهایی کلیه ضوابط، مرجع دسترسی به متن اصلی مصوب  و برخی از فایلها با توجه به ماهیت و محتوای سند به شکل اصلی ابلاغی قرار داده شده است.

مرجع ضوابط: به منظور ایجاد استناد قانونی لازم، سعی شده است که ضوابط مربوطه از مراجع در بالاترین سطح اعتباراستخراج شود. مراجع مورد استفاده به ترتیب عبارتند از: مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و سازمان حفاظت محیط زیست کشور (ابلاغیه های رسمی، مکتوب و یا وبسایت سازمان، وبسایت ادارات کل محیط زیست استانی). در انتهای کلیه ضوابط، مرجع استخراج ضابطه درج شده و لینک مربوطه نیز قرار داده شده است. در عین حال ممکن است برخی از ضوابط فاقد لینک دسترسی باشد که نشان می‌دهد ضابطه مورد نظر در سامانه‌های رسمی اطلاع رسانی وجود نداشته و این قبیل ضوابط عموما از نشریات سازمان حفاظت محیط زیست یا سایر مراجع معتبر استخراج شده است.

تکمیل ضوابط: برخی از ضوابطی که هم اکنون ارائه نشده پس از تصویب و ابلاغ به ضوابط موجود اضافه خواهد شد و بنابراین کلیه همکاران از طریق این وبسایت به تمام ضوابط ابلاغی و آخرین نسخه آن دسترسی خواهند یافت.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که علیرغم تلاشهای صورت گرفته ممکن است نواقصی در عنوان یا محتوای ضوابط منعکس شده وجود داشته باشد که در این صورت از کلیه همکاران تقاضا دارد هر گونه اشکالات موجود یا پیشنهادات اصلاحی را به آدرس الکترونیکی hse@mop.ir اعلام نمایند.

معاونت محیط زیست اداره کل HSE و پدافند غیرعامل


جهت دانلود مجموعه قوانين و مقررات زيست محيطي كليك فرماييد.

 
امتیاز دهی
 
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد. استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768