دسترسی سریع
دوشنبه 19 بهمن 1394علم پیش ­بینی، شناسایی، ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور محیط کار است که می­توانند سلامت کارکنان را به خطر اندازند. صنعت نفت از سازمان­های پیشگام در این حوزه در سطح کشور است. اداره کل HSE وزارت نفت در حوزه­ بهداشت صنعتی اهداف و برنامه های خود را در هشت حوزه زیر تدوین و پیگیری می­نماید:

1. ارزیابی ریسک­های بهداشتی و برنامه ریزی جهت کنترل ریسک های بارز

2. ارزیابی و کنترل مواجهات شغلی با عوامل زیان آور محیط کار

3. مدیریت فوریت های پزشکی

4. مدیریت بیماری­های شغلی

5. ارزیابی تناسب کار با کارکنان

6. ارزیابی اثرات بهداشتی

7. مدیریت سوابق و گزارشدهی وضعیت بهداشت صنعتی

8. تعامل با بهداشت عمومی و ارتقاء سلامت

سیستم­های مدیریت بهداشت

یک « سیستم مدیریت بهداشت » سازمان را در کنترل ریسک­های بهداشتی توانمند نموده و در دستیابی به استانداردهای بالاتر عملکرد از طریق بهبود مداوم یاری می­رساند.

این سیستم می­بایست ساختار، مسئولیت­ها، اقدامات، دستورالعمل­ها و منابع شرکت را در جهت اجرای مدیریت بهداشت، ازجمله فرآیندهای شناسایی علل ریشه­ای عملکرد ضعیف، پیشگیری از وقوع مجدد و راهبری بهبود مداوم هدایت نماید.

مزایایی یک سیستم مدیریت بهداشت کارآمد عبارتند از:

·        اطمینان از ایمنی بیمار

·        حذف بیماری­های مرتبط با کار

·        مدیریت مراقبت­های پزشکی

·        حفظ سلامت کارکنان

·        بهینه سازی عملکرد در تولید و افزایش اعتبار

·        رعایت الزامات قانونی

·        اطمینان از توازن هزینه اثربخشی

سیستم می­بایست بنحوی طراحی شود که تکمیل­کننده استانداردها و قوانین ملّی و بین­المللی و همچنین راهنماها و دستورالعمل­های بهداشتِ داخلی شرکت و پیمانکاران باشد. برای راهنمایی بیشتر درخصوص نحوه مشارکت پیمانکاران اصلی و جزء در سیستم مدیریت بهداشت، به سند « مدیریت HSE : راهنمای کار جمعی در محیط قراردادی گزارش شماره 423 ژوئن 2010 » مراجعه شود. خروجی کلیدی یک سیستم مدیریت بهداشت موفق،  این است که عملکرد بهداشت، برآورد کننده الزامات شرکت و الزامات قانونی بوده و نشان دهنده بهبود مداوم باشد.

مولفه­های کلیدی هر سیستم مدیریت بهداشت به هم شبیه هستند و می­بایست شامل موارد زیر باشند(E&P Forum, 1994):

·        رهبری و تعهد

·        خط­مشی و اهداف استراتژیک

·        سازماندهی، مسئولیت­ها، منابع، استانداردها و مستندات

·        مدیریت ریسک

·        طرحریزی­ها و دستورالعمل­ها

·        اجرا و پایش عملکرد

·        ممیزی و بازنگری مدیریت

 

بهداشت حرفه ای

بهداشت حرفه­ای بخش جدایی­ناپذیر سیستم مدیریت بهداشت است. پرداختن به ارتباط بین کار و سلامت، به عبارت دیگر اثرات کار روی سلامت و اثرات سلامت افراد بر ظرفیت کاری­شان فعالیت اصلی بهداشت حرفه­ای است.

هدف خدمات بهداشت حرفه­ای این است که:

·        سلامت، ایمنی وآسایش افراد در کار را حفظ و ارتقاء دهد.

·        از طریق اطلاع­رسانی نتایج ارزیابی جنبه­های فیزیکی و روانی محیط­کار، درخصوص فراهم کردن شرایط سالم و ایمن توصیه­های لازم را ارائه دهد.

·        علل بیماری و جراحات شغلی و روش­های پیشگیری از آنها را شناسایی و به مدیریت توصیه نماید.

·        درخصوص توانبخشی و گماشتن افرادی که بطور موقت یا دائم در اثر بیماری یا جراحت دچار معلولیت شده، بر سمت­های شغلی، توصیه­های لازم را ارائه می­دهند.

·        در طرحریزی و آمادگی طرح­های واکنش اضطراری کمک کنند.

برای دستیابی به این اهداف، می­بایست روش کار تیمی توسط پزشکان طب­کار، پرستاران صنعتی، کارشناسان بهداشت حرفه­ای، سایر متخصصان سلامت شغلی، و کارکنان اداری و غیره در پیش گرفته ­شود.

حقایق کسب و کار

کارهای عملیاتی چالش­های منحصر به فردی دارند و کسانی که درگیر آن هستند جزء سرمایه­های مهم شرکت به شمار می­آیند. بمنظور حفاظت از این سرمایه­ها، خدمات سلامت شغلی که با عملیات بصورت یکپارچه در آمده باشد مزایای مهم زیر را بهمراه دارد:

·        فراوانی شرکت های با چارت سازمانی کوچک نشان می­دهد در حال حاضر تعداد کمتری کارمند در هر شرکت هستند: بنابراین بسیار مهم است که کارکنان در اثر بیماری­های قابل پیشگیری، دچار ناتوانی نشده و تلف نشوند.

·        برداشتن گام­های مثبت در جهت بهبود سلامت کارکنان، به افزایش تولید، به کارگیری کارکنان جدید و حفظ کارکنان فعلی، کاهش میزان تعویض کارکنان و ارتقاء جایگاه شرکت می­انجامد.

·        ارائه توصیه­های کارشناسی درمورد انطباق با قوانین، ریسک جریمه­های قانونی و از دست رفتن وجهه مثبت سازمان را کاهش می­دهد.

·        بطور فزاینده­ای دادخواست­های غرامت برای بیماری­های ناشی از کار، از سوی کارکنان فعلی و سابق کاهش می­یابد؛ این خسارات قابل پیشگیری هستند.

·        شرکت­های بیمه که بیمه مسئولیت ارائه می­دهند، اصرار دارند که کارفرمایان حفاظت کافی خود از سلامت کارکنان را نشان دهند؛ وجود خدمات بهداشت حرفه­ای در شرکت، می­تواند به کاهش سرانه حق بیمه کمک کند.

  


                                         شکل 1  مزایای اطمینان از سلامت بودن کارکنان

جنبه­های بهداشت شغلیِ سیستم مدیریت بهداشت، که می­بایست در فعالیت­های عملیاتی نفت و گاز بکارگرفته شوند شامل فعالیت در تمام موارد زیر است:

·        ارزیابی ریسک بهداشتی و طرحریزی

·        بهداشت صنعتی و کنترل مواجهات محیط­کار

·        مدیریت فوریت های پزشکی

·        مدیریت بیماری­ها در محیط کار

·        ارزیابی تناسب با کار و نظارت بر سلامت

·        ارزیابی اثرات بهداشتی

·        مدیریت گزارشات بهداشتی و سوابق

·        تعامل بهداشت عمومی و ارتقاء سلامت

·        کنترل غذا، آب و مسائل بهسازی محیط

 
امتیاز دهی
 
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد. استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768