دسترسی سریع

اشتراک در فیسبوکاشتراک در توییتراشتراک در لینکدیناشتراک در گوگل پلاسعضویت در کانال تلگرامنسخه متنی
تأکید وزیر نفت بر ضرورت رعایت الزامات HSE در صنعت نفت

1400/11/20 چهارشنبه

جواد اوجی، وزیر نفت طی بخشنامه ای خطاب به مدیران عامل شرکت های اصلی و فرعی تابعه، معاونان و مشاوران، مدیران کل و رؤسای واحدهای مستقل ستادی بر ضرورت رعایت الزامات HSE در صنعت نفت تأکید کرد.


متن بخشنامه به شرح ذیل است:
 
با توجه به ضرورت رعايت الزامات HSE به منظور حفظ سرمايه هاي انساني، بهره برداري پايدار و ايمن و صيانت از محيط زيست در واحدهاي عملياتي و طرحهاي صنعت نفت و نظر به تجربيات و درس آموزي از حوادث از جمله گزارش تحلیلی آمار حوادث 15 ساله صنعت نفت کشور، موارد زیر را به استناد اجزاء (3) و (4) بند (الف) ماده (3) قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت (مصوب 1391) جهت اجرای دقیق، نظارت مستمر و گزارش نتایج حاصله ابلاغ می نماید:
  1. مديران محترم عامل شركتهاي اصلي و فرعي تابعه، ضمن ارتقاء و بهبود اثربخش نظام مديريت HSE و پدافندغيرعامل و پشتيباني و حمايت كامل از رعايت ملاحظات HSE به عنوان يك اصل بنيادي، سازوکار اجرایی لازم به منظور تحقق اهداف HSE و پدافند غیرعامل و حصول اطمینان از اثربخشي اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی به منظور رفع موارد عدم انطباق شناسایی شده منجر به وقوع حوادث در فرایندهای توليدي، پشتيباني و طرحهاي صنعت نفت کشور را طرح ريزي و اجرا نمايند.
  2. با توجه به مخاطرات عملياتي، فرآیندی و شغلي تاسيسات صنعت نفت، ايجاد انضباط در تمامی فعاليت ها و اجراي سخت گيرانه ضوابط و دستورالعمل هاي HSE ، به عنوان یک اصل اساسي مورد پیگیری و مداقه قرار گیرد.
  3. سازوكارهاي لازم به منظور ارتقاء دانش و مهارت HSE کارکنان با اولویت مشاغل عملیاتی، فرآیندی و نهادینه سازی فرهنگ پیشگیرانه HSE در سطح صنعت نفت و درس آموزي از حوادث، برنامه ریزی واجرا شود.
  4. با توجه به اهميت موضوع رویکرد پيشگيرانه، لازم است پيش از انجام هر فعاليت، فرایند مدیریت ریسک، شناسایی مخاطرات و اقدامات كنترلي به منظور پیشگیری از حوادث اتخاذ گردد.
  5. ضوابط فني HSE و پدافند غيرعامل در مراحل طراحی و ساخت تأسیسات/ تجهیزات بر اساس استانداردها به طور صحیح و دقیق لحاظ شده و از ايمن بودن تاسيسات پيش از راه اندازي اطمينان حاصل شود.
  6. با توجه به اهمیت مدیریت HSE پیمانکاران، بایستی در كليه مناقصات و برون سپاري فعاليت ها به پيمانكاران، توانمندی HSE مناقصه گران / پيمانكاران در مرحله برگزاري مناقصه مورد ارزیابی قرار گرفته و ضوابط و الزامات HSE متناسب با شرح كار درکلیه قراردادها درج گردد.
  7. با عنایت به قدمت تأسیسات، اجراي اثربخش نظام نگهداري و تعميرات (نت) و پايش خرابی و خوردگی تجهیزات و خطوط لوله مورد تاکید قرار گیرد.
  8. به  روزآوري سامانه هاي حفاظت از حريق ( فعال و غیر فعال ) در تأسیسات در دستور كار قرار گیرد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران میباشد. استفاده از اطلاعات این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
Best View in 1024x768